سیستم تهویه مطبوع هوشمند

سیستم تهویه مطبوع هوشمند، یکی از موضوعاتی است که در زمینه ساختمان سازی مورد توجه قرار گرفته است. امروزه آرامش و آسایش در محل سکونت افراد اهمیت ویژه ای داشته که برخورداری از یک محیط سالم می تواند این آسایش و آرامش را برای آنها فراهم کند. وجود هوای تازه و سالم با دمای مناسب می تواند بر سلامت افراد تأثیر گذاشته و یک زندگی سالم برای آنها رقم بزند. از این رو امروزه در بخش تاسیسات ساختمان، نصب دستگاه های تهویه مطبوع یک ضرورت محسوب شده زیرا با گرم  و سرد شدن تدریجی هوا نیاز به هوایی سالم و مطبوع بیشتر احساس می شود.

 راه اندازی این سیستم، علاوه بر فراهم کردن شرایط سالم محیطی، نیاز به کنترل مداوم انسانی را کاهش داده است. در واقع سیستم تهویه مطبوع هوشمند این امکان را به بهره برداران و صاحبان ساختمان می دهد تا تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان را در فصل های مختلف سال بصورت اتوماتیک و بدون نیاز به حضور شخص، کنترل کنند. اینکه کاربری ساختمان، مسکونی یا تجاری و صنعتی باشد، کنترل شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، گرمایش و سرمایش فصلی، کنترل آلاینده های هوا، کنترل هوای تازه به نسبت حضور افراد در ساختمان و برخی دیگر از قابلیت ها با استفاده از این سیستم امکان پذیر می شود.

تهویه مطبوع هوشمند

مزایای سیستم تهویه مطبوع هوشمند

نصب سیستم تهویه مطبوع هوشمند مزایای متعددی برای کاربران دارد. علاوه بر نقش مثبت آن در بهداشت و سلامت محیط، مزیت های دیگری نیز برای این سیستم قابل تصور می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • عدم نیاز سیستم تهویه مطبوع هوشمند به نیروی تاسیسات دائمی در ساختمان جهت نظارت و سرکشی
  • قابلیت تعیین دمای مورد نیاز ساختمان از طریق کلیدهای هوشمند دیواری، ریموت کنترل و پیامک
  • صرفه جویی قابل توجه در مصرف و هزینه انرژی گرمایشی و سرمایشی ساختمان
  • کنترل هوشمند میزان افراد حاضر در ساختمان و تنظیم خودکار شرایط محیطی
  • کنترل هوشمند ورود و خروج هوا در ساعات مختلف شبانه روز و تمامی فصول سال
  • قابلیت تطبیق شرایط کاری هواساز بصورت هوشمند با تغییر فصل و دمای بیرونی ساختمان
  • کنترل آلاینده های جاری در هوا با اندازه گیری هوشمند گازهای موجود
  • کنترل شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و آلاینده ها در هر نوع ساختمان
سیستم تهویه مطبوع هوشمند

سیستم تهویه مطبوع هوشمند چگونه کار می کند؟

سیستم تهویه هوشمند همانند سایر دستگاه های هوشمند از طریق سنسورها یا حسگرهای مختلفی، شرایط محیطی را کنترل می کند. این سنسورها اطلاعات آب و هوایی داخل ساختمان مانند دما، رطوبت و جریان هوا را از مکان های مختلف جمع آوری کرده و به صورت اتوماتیک کنترل می کنند. از جمله سنسورها می توان به سنسورهای دمایی، سنسورهای CO2، سنسورهای تشخیص دهنده تعداد افراد حاضر و سنسورهای روشنایی اشاره کرد. سیستم تهویه مطبوع هوشمند، دارای فن هایی است که به صورت خودکار متناسب با شرایط محیط، سرعت آنها کم و زیاد می شود. با این کار هوای نامطبوع از محیط خارج شده و هوای تازه به داخل ساختمان مکیده می شود. برای تنظیم سنسورها کافی است اطلاعات لازم را در آن وارد کرد. پس از آن، دستگاه به صورت هوشمند هرگونه تغییر در پارامترهای محیطی را با شرایط تعریف شده هماهنگ می کند. 

راه اندازی سیستم تهویه مطبوع هوشمند

برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع هوشمند یا HVAC باید دستگاه مربوطه را که توسط شرکت های تولیدکننده دستگاه های صنعتی تولید و به بازار عرضه شده را خریداری کنید. بسته به نوع کاربری ساختمان، دستگاه مناسب را تهیه کرده و برای راه اندازی آن متناسب با شرایط محیطی مکان مناسبی را برای آن تعیین نمایید. جهت راه اندازی سیستم تهویه مطبوع هوشمند باید ابتدا نقشه های اجرا و فندانسیون طراحی شود سپس یونیت های خارجی نصب گردند. پس از آن، کار کابل کشی و سیم کشی سیستم آغاز شده و در آخر نیز اطلاعات مورد نیاز در برنامه دستگاه تعریف می شود. انتخاب دستگاه، تعیین مکان قرار گیری و راه اندازی سیستم تهویه مطبوع هوشمند، کاری تخصصی است و باید توسط متخصصان باتجربه در این زمینه انجام شود. 

مرکز هوشمند سازی ساختمان

مرکز هوشمند سازی ساختمان با داشتن کادری مجرب، تجهیزات به روز، نرم افزارهاي پيشرفته و آگاهی از دانش روز، نسبت به راه اندازی سيستم هاي مديريت هوشمند ساختمان با بالاترين كيفيت فعالیت می کند. در این مرکز با شناخت كامل از شرایط و رفتار ساختمان در كاربري ها و اقليم هاي متنوع، با استفاده از نرم افزارهاي شبيه سازي ديناميكي ساختمان، مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع هوشمند برای ساختمان شما طراحی می گردد. در این زمینه کارشناسان ما از مرحله آماده سازی تا چیدمان تجهیزات، تعریف برنامه و نحوه ارتباطات دستگاه، شما را همراهی خواهند کرد. علاوه بر دریافت خدمات راه اندازی سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان، شما از خدمات پشتیبانی آنها نیز برخوردار شده و در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از کارشناسان فنی این مرکز کمک بگیرد.