سیستم روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند

چند سال پیش حتی نمی‌توانستید تصور کنید روزی تکنولوژی به قدری پیشرفت ‌کند که وقتی وارد خانه می‌شوید لامپ‌ها به صورت خودکار روشن ‌شوند یا اینکه به راحتی روی مبل لم دهید و به سیستم روشنایی دستور دهید که خاموش یا روشن شود. اکنون به لطف سیستم روشنایی هوشمند می‌توانیم تمامی این کارها را به راحتی انجام دهیم. اگر شما هم دوست دارید با این سیستم هوشمند فوق‌العاده و کاربردی بیشتر آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

سیستم روشنایی هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

با سیستم روشنایی هوشمند می‌توان روشنایی هر یک از بخش‌های خانه را چه از راه دور و چه از راه نزدیک کنترل کرد. علاوه‌بر این سناریوهای خاصی را برای آن تعریف کرد تا تمامی تجهیزات روشنایی هوشمند براساس آن سناریو عمل کنند. برای مثال زمانی که از خانه خارج می‌شوید، تمامی لامپ‌ها به صورت خودکار خاموش شوند یا اینکه نور لامپ‌ها متناسب با نور محیط به صورت خودکار تنظیم شود.

سیستم روشنایی هوشمند مانند سایر سیستم‌های هوشمند از اجزای متعددی تشکیل شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به لامپ‌های هوشمند اشاره کرد. لامپ‌های هوشمند به صورت بی‌سیم به یکدیگر متصل می‌شوند و از طریق روتر یا همان مسیریاب کنترل می‌شوند. از این رو می‌توان سیستم روشنایی هوشمند را از طریق تاچ پنل هوشمند روی دیوار نصب می‌گردد یا از طریق موبایل به راحتی کنترل و مدیریت کرد.

سیستم روشنایی هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟
سیستم روشنایی هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

سیستم روشنایی هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

هدف از طراحی و اجرای هر یک از سیستم‌های هوشمند به ویژه سیستم روشنایی هوشمند منازل، افزایش سطح رفاه و کاهش مصرف انرژی است. از این‌رو می‌توان گفت مهم‌ترین کاربردی که سیستم روشنایی هوشمند دارد افزایش راحتی کاربران است، البته سیستم روشنایی هوشمند موجب زیبایی محیط نیز می‌شود. از طرفی این سیستم هوشمند نقش ویژه‌ای در کاهش مصرف انرژی دارد، چراکه پس از وارد یا خارج شدن از اتاق‌ها یا سایر بخش‌ها، لامپ‌های هوشمند به صورت خودکار روشن و خاموش می‌شوند. بنابراین نه تنها به کلیدهای فیزیکی احتیاجی نخواهید داشت، بلکه وقتی خانه را ترک می‌کنید دیگر نگران نخواهید بود که آیا لامپ‌ها را خاموش کرده‌اید یا نه.

انواع سیستم‌های روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی دستی

ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع سیستم روشنایی هوشمند ساختمان، سیستم روشنایی دستی است. همانطور که از نام این سیستم روشنایی هوشمند پیداست، روشن و خاموش شدن لامپ‌ها از طریق زدن یک کلید انجام می‌شود. به گونه‌ای که از کلید هوشمند روشنایی که به صورت لمسی طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود.

سیستم روشنایی تشخیص حضور

یکی دیگر از روش‌های کنترل روشنایی در خانه هوشمند استفاده از سیستم روشنایی تشخیص حضور است. این سیستم هوشمند دارای سنسورهای حرکتی هستند که در صورت حرکت فردی روشن می‌شوند و تا چند ثانیه پس از حضور فرد در محیط نیز روشن می‌مانند و دوباره خاموش می‌شوند.

 سیستم روشنایی زمان‌بندی شده

سیستم روشنایی زمان‌بندی شده در مراکز اداری کاربرد فراوانی دارد، چراکه این سیستم هوشمند دارای تایمر است. از این‌رو هر روز در بازه‌های زمانی تکراری و معین لامپ‌ها را روشن و خاموش می‌کند.

سیستم روشنایی اتوماتیک

این نوع سیستم روشنایی هوشمند دارای سنسوری است که میزان شدت نور محیط را اندازه‌گیری می‌کند و متناسب با آن تصمیم می‌گیرد که کدام سری از لامپ‌ها باید روشن شوند. برای مثال فرض کنید که در منزل خود سه ردیف لامپ دارید به گونه‌ای که لامپ‌های ردیف اول نزدیک به پنجره هستند. سیستم روشنایی اتوماتیک در روز با توجه به نزدیک بودن لامپ‌های ردیف اول به پنجره و روش بودن این قسمت از خانه تصمیم می‌گیرد که لامپ‌های ردیف اول را روشن نکند و تنها لامپ‌های ردیف دوم و سوم را روشن کند.

سیستم روشنایی هوشمند چه مزایایی دارد؟

 • عدم نیاز به کلیدهای فیزیکی
 • افزایش زیبایی محیط خانه
 • قابل دسترس بودن از هر جایی بدون محدودیت
 • امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی از راه دور و نزدیک
 • دارای قابلیت کنترل به صورت زمان‌بندی
 • دارای قابلیت سناریو‌پذیری
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف انرژی
 • افزایش طول عمر تجهیزات
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری
 • افزایش آسایش و سهولت کار
روشنایی هوشمند 2

IRAN BMS مرکز جامع هوشمند سازی ساختمان

مرکز هوشمند سازی ساختمان IRAN BMS، به عنوان بهترین و معتبرترین مرکز تخصصی هوشمند سازی ساختمان (BMS) به طراحی و اجرای انواع سیستم‌های هوشمند در منازل، مجتمع‌های مسکونی، مراکز اداری، شرکت‌ها و غیره می‌پردازد. مرکز جامع هوشمند سازی ساختمان IRAN BMS از مهندسین زبده‌ای برخوردار است که با هدف طراحی و اجرای خانه‌ای هوشمند برای کاربران با حداکثر امکانات رفاهی، انواع سیستم‌های هوشمند را به صورت حرفه‌ای اجرا می‌کنند. این سیستم‌های هوشمند شامل موارد زیر میشود:

 • سیستم روشنایی هوشمند
 • سیستم صوتی و تصویری هوشمند
 • سیستم اطلاع‌رسانی هوشمند
 • سیستم تهویه مطبوع هوشمند
 • سیستم امنیتی هوشمند 
 • سیستم کنترل از راه دور هوشمند 

اگر شما هم تمایل دارید از خدمات ویژه این مرکز در زمینه هوشمند سازی ساختمان (BMS) استفاده کنید، تنها کافیست با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.