استفاده از لوازم خانگی هوشمند

نقش تکنولوژی در ساده ترین فعالیت های روزانه ما غیر قابل انکار است و امروزه فناوری های هوشمند در خانه های ما نیز نقش اصلی را ایفا می کنند. از آنجایی که قرار است هدف اصلی پیشرفت فناوری افزایش راحتی و آسایش زندگی ما انسان ها باشد، یکی از نوآوری های عصر مدرن اضافه شدن انواع لوازم خانگی هوشمند به زندگی ماست.

 هوشمند سازی خانه مفهوم تازه ای است که در سال های اخیر به صورت قابل ملاحظه ای جای خود را در زندگی ما باز کرده است. همچنین روز به روز هم به تعداد لوازم هوشمندی که در خانه می توانیم از آنها استفاده کنیم افزوده می شود. آنها می توانند تاثیر زیادی روی زندگی ما داشته باشند و کار با آنها واقعا لذت بخش است. 

با مطالعه این مقاله از مرکز هوشمند سازی ساختمان همراه ما باشید. ما شما را با بررسی مزیت های استفاده از این فناوری ها، و با بهترین نوع لوازم خانگی هوشمندی که می توانید از آنها استفاده کنید آشنا می کنیم.

جذابیت استفاده از لوازم خانگی هوشمند

مزیت های استفاده از لوازم خانگی هوشمند

در یک تعریف ساده هوشمند سازی خانه ها به کمک این فناوری های جدید برای تامین آسایش و راحتی زندگی ما انسان هاست. به طور کلی نقش مهمی که این لوازم هوشمند در خانه های ما ایفا می کنند افزایش سرعت انجام کارها، ماشینی شدن بیشتر کارها و صرفه جویی در زمان و انرژی ماست. 

جدا از راحتی، لوازم خانگی هوشمند به ما امکان کنترل بیشتر و بهینه تر امور خانه را نیز می دهد و ما می توانیم حتی از راه دور و با صرف کمترین زمان تمام کارها را تحت کنترل درآوریم. مزیت بعدی و قطعا مهمترین ویژگی که لوازم خانگی هوشمند به ما می دهد، امنیت بیشتر است.

 ایمنی بیشتر در خانه یکی از اهداف اصلی این فناوری هاست و ما با داشتن این گزینه های متعدد می توانیم زندگی کم ریسک تری داشته باشیم. در نهایت یکی از مزیت هایی که استفاده از این نوع لوازم هوشمند در خانه دارد، افزایش راحتی و آسایش افراد معلول و سالمند است. 

با هوشمند سازی خانه ها شما می توانید به این افراد کمک کنید تا امور روزمره شان را راحت تر و بدون نیاز به سایرین انجام دهند.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود: پریز هوشمند چیست و چگونه نصب می شود؟

چه کارهایی با لوازم هوشمند خانگی قابل انجام است؟

لوازم خانگی هوشمند تعداد زیادی دارد و روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می شود. کارهایی مانند شست و شوی لباس ها و تمیز کردن خانه گرفته تا کنترل روشنایی، کنترل تلویزیون، دوربین های مدار بسته، پخت و پز و صدها گزینه دیگر را می توان با استفاده از لوازم هوشمند خانگی کنترل و بهینه کرد. تقریبا بسیاری از کارها در خانه با استفاده از هوشمند سازی خانه به صورت خودکار انجام می شود. 

برای مثال شما می توانید تعیین کنید که نور خانه در چه ساعاتی از روز بیشتر یا کمتر شود یا کلا چراغ ها خاموش شوند. روشن و خاموش شدن تلویزیون، کنترل و مدیریت از راه دور کانال ها، کم و زیاد کردن صدا، مدیریت دوربین های مدار بسته به لطف فناوری هوشمند سازی منزل امکان پذیر شده است.

 علاوه بر این مواردی مانند کنار رفتن پرده ها، پخش موسیقی، روشن شدن کتری برقی، فعال شدن سیستم تهویه خانه، کنترل دمای محیط، جارو کشیدن خانه و … نیز قابلیت هوشمند سازی داشته و شما را شگفت زده می کنند. در نتیجه تقریبا می توان برای هر کاری، حتی ساده ترین فعالیت های روزانه نیز از فناوری خانه های هوشمند کمک گرفت.

لوازم خانگی هوشمند چطور کار می کنند؟

لوازمی که آنها را به عنوان وسایل خانگی هوشمند می شناسیم با استفاده از یک برنامه های به خصوصی که روی گوشی یا لپ تاپ قابل نصب اند، کنترل و مدیریت می شوند. در واقع شما با نصب این برنامه ها می توانید لوازم هوشمند خود را از راه دور کنترل کنید.

برای مثال تلویزیون را از راه دور روشن یا خاموش کنید یا این که در تایم خاصی اجاق گاز را برای پخت غذا روشن کنید. فناوری مورد استفاده در این زمینه را اینترنت اشیا می گویند که شما را قادر می کند تا تنها از طریق اینترنت، اشیای مختلف را به هم وصل کنید.  

لوازم خانگی هوشمند چطور کار می کنند؟

رایج ترین لوازم خانگی هوشمند کدام است؟

گستردگی لوازم خانگی هوشمند بسیار بالاست و می توان از جزئی ترین وسایل تا اصلی ترین آنها را نام برد.

 از اصلی ترین لوازمی که در هوشمند سازی خانه ها بیشتر از آنها استفاده می شود شامل یخچال، جاروبرقی، تلویزیون، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و … می شوند. با برخی از آنها و قابلیت هایی که دارند در ادامه بیشتر آشنا می شویم.

جاروبرقی های هوشمند

جاروبرقی های هوشمند که انواع مختلفی دارند و می توان با کنترل و برنامه دهی به آنها کار جاروکشی و تمیز کردن خانه ها را مطابق یک برنامه منظم روزانه یا هفتگی انجام داد.جاروبرقی اسمارت بدون شک جزو محبوب ترین و پر استفاده ترین انواع لوازم خانگی هوشمند مورد استفاده هستند. 

شما می توانید آنها را طوری تنظیم کنید تا زمانی که در خانه نیستید شروع به جاروکشی کند تا زمانی که به خانه می آیید با یک فضای تمیز مواجه شوید.

سطل زباله های هوشمند

سطل زباله های هوشمند یکی دیگر از انواع پرکاربرد لوازم خانگی هوشمند است که به صورت خودکار باز شده تا شما زباله ها را در آن قرار دهید. سپس زباله ها درون سطل عفونت زدایی می شوند و بسته بندی آنها تا زمان تکمیل ظرفیت سطل زباله انجام خواهد شد.

سپس به شما برای خالی کردن سطل هشدار داده می شود. این مورد قطعا می تواند به شما کمک کند تا فضای تمیزتر و پاکیزه تری داشته باشید و از جمع شدن بیش از حد زباله در خانه جلوگیری کنید.

تلویزیون های هوشمند

تلویزیون های هوشمند یکی دیگر از انواع لوازم خانگی هوشمند است که کاربرد بسیار زیادی دارد. نحوه استفاده از آنها به این صورت است که با کنترل و مدیریت از راه دور می توان زمان خاصی آنها را روشن کرد، صدای تلویزیون را کم و زیاد کرد یا دسترسی به برخی از کانال ها را محدود کرد.

خصوصا برای کنترل کودکان استفاده از تلویزیون های هوشمند بسیار کاربردی است. این تلویزیون کیفیت تصویر بسیار بالاتری نیز دارند و می توان از قابلیت های بسیار هوشمندانه تری در آنها بهره برد.

با خواندن این مقاله دانش خود را به روز نگاه دارید: روش های هوشمند سازی ساختمان

سیستم های گرمایشی و سرمایشی هوشمند

هوشمند سازی سیستم های تهویه خانگی که بر اساس دمای محیط و میزان رطوبت فضا، درجه حرارت خانه را کنترل می کنند تا همیشه دما و رطوبت در یک سطح مطلوب و مناسب باشد، یکی دیگر از گزینه های پرکاربرد لوازم خانگی هوشمند است. 

شما می توانید تعیین کنید که دمای محیط از یک حد مشخصی بالاتر یا پایین تر نرود. این مورد حتی موجب صرفه جویی در میزان مصرف انرژی نیز می شود. با یک سیستم کنترل دمای هوشمند می توان به راحتی یک دمای مطبوع و عالی را در خانه داشت.

یخچال فریزرهای هوشمند

یکی دیگر از گزینه های جذاب لوازم خانگی هوشمند انواع یخچال فریزرهای هوشمند است که می توان با آن قابلیت های زیادی را در اختیار داشت. برای مثال در این یخچال ها می توان با استفاده از مانیتوری که روی دستگاه وجود دارد فضای داخل آن را دید یا این که با استفاده از موبایل دمای یخچال را تنظیم کرد.

از بهترین گزینه های این یخچال ها این است که موجودی مواد غذایی در یخچال را نشان می دهد و به شما در خصوص مدت زمانی که برای مصرف آنها زمان دارید هشدار می دهد. در نتیجه قطعا از هدر رفتن غذاها یا فاسد شدن شان جلوگیری می شود.

لامپ ها و روشنایی های هوشمند

 از پر استفاده ترین و قدیمی ترین انواع لوازم خانگی هوشمند که اکثرا از آن استفاده می کنند، انواع لامپ ها و روشنایی های هوشمند است.

 می توان نورپردازی خانه ها را با استفاده از آنها به صورت هوشمند انجام داد تا به این ترتیب علاوه بر راحتی بیشتر، میزان مصرف برق را نیز بهینه کرد. 

شما قادر هستید با استفاده از موبایل یا دستیارهای صوتی میزان نور را کم و زیاد کرده یا در ساعات خاصی از شبانه روز، لامپ ها را روشن یا خاموش کنید. لامپ های هوشمند تاثیر زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید