اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند

چقدر با اینترنت اشیا آشنایی دارید؟ این فناوری جدید در سال های اخیر نقش بسزایی در تمامی بخش های زندگی ما دارد و تاثیر آن بسیار چشمگیر است. این فناوری در حوزه های مختلفی کاربرد دارد که یکی از آنها کاربرد اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند است. هوشمندسازی خانه ها با کمک اینترنت اشیا تغییرات زیادی را در زندگی امروز ما ایجاد کرده و به لطف آن امنیت بیشتر و آسایش و رفاه بالاتری را تجربه می کنیم. اما دقیقا اینترنت اشیا چیست و چطور از آن در هوشمندسازی خانه ها استفاده می شود؟ در این مقاله بیشتر با اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند آشنا می شویم.

اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند

نقش اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند

هر سازه هوشمندی که به کمک اینترنت اشیا هوشمندسازی آن صورت گرفته از مزیت ها و قابلیت های این فناوری جدید بهره می برد. اگر به روش های هوشمندسازی ساختمان آشنا باشید می دانید که اینترنت اشیا نقش مهمی در تمامی این فرایندها دارد. اینترنت اشیا به معنی کنترل همه چیز به واسطه اتصال به اینترنت است. در واقع با کمک اینترنت اشیا یک شبکه ایجاد می شود تا بتوان ارتباطات لازم را به صورت هوشمند برقرار کرد و همه چیز را کاملا تحت کنترل داشت. در نتیجه نقش اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند برقراری این ارتباط و اتصال به واسطه اینترنت است تا به این ترتیب کنترل همه چیز در دست انسان ها باشد. ترکیب یک پلتفرم، اتصال به اینترنت و ارتباط بین سیستم های الکترونیکی و مکانیکی چیزی است که هوشمندسازی خانه ها توسط اینترنت اشیا را تعریف می کند.

اهمیت اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند

برای هوشمندسازی خانه ها یکی از فناوری های اصلی مورد نیاز اینترنت اشیاست. با کمک اینترنت اشیا می توان کنترل بخش های مختلف خانه را در دست گرفت. امنیت بیشتر، راحتی و آسایش هدف اصلی استفاده از اینترنت اشیا در هوشمند سازی خانه هاست. شاید روش های مختلفی برای مدیریت و کنترل همه چیز در خانه ها وجود داشته باشد، اما بدون شک با وجود اینترنت اشیا تمام امور ساده تر و راحت تر انجام می شود. اینترنت اشیا اهمیت زیادی در عیب یابی و رفع مشکلات ساختمان ها نیز دارد و به کمک آن مدیریت کلی یک سازه بسیار دقیق تر و بهتر پیش می رود. بنابراین اهمیت اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند فراتر از چیزی است که بتوان تصور کرد. با کمک اینترنت اشیا در خانه های هوشمند می توان به صورت خاص تصمیم گرفت که کدام دستگاه ها باید کنترل شوند و چه معیارهایی باید برای مدیریت یک ساختمان بیشتر مد نظر قرار بگیرد.

این مقاله را در مورد کنترل اجزای مختلف خانه های هوشمند از دست ندهید: تاچ پنل هوشمند چیست؟

اینترنت اشیا در هوشمندسازی خانه ها چه کاربردهایی دارد؟

 با استفاده از این فناوری می توان دوربین های امنیتی را کنترل و مدیریت کرد، مشخص کرد که روشنایی با توجه به ساعات مختلف شبانه روز چطور تنظیم شود، امکان تنظیم هوشمند دمای محیط و سیستم های سرمایشی و گرمایشی فراهم می شود، می توان سیستم های برقی خانه مانند تلویزیون، لباسشویی، ظرفشویی و جاروبرقی را از راه دور فعال و کنترل کرد و هزاران کار دیگر انجام داد. با کمک اینترنت اشیا می توان سیستم مصرف برق و گاز خانه را نیز مدیریت کرد. هوشمند کردن ورود و خروج خانه، کنترل و استفاده از سنسور های امنیتی و تشخیص چهره در ساختمان، تشخیص و عیب یابی مشکلات ساختمان مانند نشتی دادن لوله ها و حتی آبیاری و مدیریت فضای سبز همگی از جمله کاربردهایی است که اینترنت اشیا می تواند در هوشمندسازی خانه ها داشته باشد.

عملکردهای مختلف اینترنت اشیا در یک سازه هوشمند

می توان از اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند در سیستم های مختلف استفاده کرد. یکی از عملکردهای اینترنت اشیا در برنامه های مورد استفاده برای سیستم هشدار یک سازه است. سیستم هشدار اطلاعاتی در خصوص میزان دمای محیط، میزان نور یا امنیت یک ساختمان را دریافت کرده و بر اساس آنها هشدارهای لازم را می دهد. سیستم نظارت خانه های هوشمند نیز در کنترل اینترنت اشیاست و با تکیه به آن می توان تمامی فعالیت های یک خانه از جمله تردد و رفت و آمدها را کنترل کرد. سیستم هوشمند هم متکی به هوش مصنوعی است و می تواند پیش بینی های مفیدی همچون پیش بینی اتفاقات غیر منتظره و حوادث طبیعی را انجام دهد. در نهایت هم می توان از برنامه های مختلف خانه های هوشمند برای داشتن سیستم روشنایی هوشمند، لوازم خانگی هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند و تشخیص نفوذ و همچنین سیستم تشخیص دود یا گاز هوشمند در خانه استفاده کرد.

داده کاوی و آنالیز داده ها در خانه های هوشمند

بخش دیگر کاری که می توان با کمک اینترنت اشیا در ساختمان های هوشمند انجام داد، دسترسی به یک سری داده های مهم است که به واسطه آنها کنترل و مدیریت یک ساختمان بهتر و دقیق تر انجام می شود. داده های مهمی که می توان از این طریق استخراج کرد و تحلیل آنها را معیار مدیریت یک سازه قرار داد شامل اطلاعاتی همچون دمای محیط، مصرف برق و گاز و انرژی، اطلاعات مربوط به رطوبت محیط، میزان تردد و حرکت در یک ساختمان، بررسی دستگاه های ارتباطی و دوربین هاست. اینترنت اشیا این امکان را به ما می دهد تا با داده کاوی دقیق و آنالیز و تجزیه و تحلیل این اطلاعات بتوانیم یک ساختمان را بهتر مدیریت کرده و بازدهی بیشتری داشته باشیم. 

برای مثال بر اساس اطلاعات دمایی به دست آمده می توان تحلیل کرد که چه ساعات یا تایم هایی از روز به گرما یا سرمای بیشتری نیاز است و به این ترتیب میزان مصرف انرژی را بهینه تر کرد. همچنین داده های مربوط به تردد ساختمان می تواند به بهبود سیستم امنیتی یک سازه کمک کند. تمام این اطلاعات به لطف وجود اینترنت اشیا و قابلیت هایی که ارائه می دهد فراهم می شود. در واقع اطلاعات از سیستم های هوشمند موجود دریافت و جمع آوری شده و با داشتن آنها می توان مدیریت بهینه تری را روی یک ساختمان انجام داد.

Rate this post
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید