BMS چیست؟

همه ما از زمانی که آماده رفتن به مسافرت می‌شویم تا زمانی که به خانه برگردیم، دائم احساس می‌کنیم که یک چیزی را مثل بستن شیر گاز یا خاموش کردن لامپ‌ها فراموش کرده‌ایم؛ حتی نگران امنیت خانه خود هستیم به همین دلیل قبل از رفتن به مسافرت به همسایه دیوار به دیوار خود سفارش می‌کنیم که مراقب خانه ما باشد و هر از گاهی، نگاهی به آن بیاندازد. اما به لطف باز شدن پای تکنولوژی هوشمند به خانه‌ها وقتش رسیده است که با تمامی این روزهای سخت خداحافظی کنیم. چرا که سیستم BMS امکان کنترل، مدیریت و برنامه‌ریزی تمامی تجهیزات و سیستم‌های خانه را چه از راه نزدیک و چه از راه دور برای شما فراهم می‌کند. بنابراین دیگر لازم نیست وقتی از خانه خارج می‌شوید نگران امنیت آن یا خاموش نکردن برخی تجهیزات و سیستم‌ها باشید. 

چراکه نه تنها می‌توانید از راه دور با استفاده از گوشی یا سایر دیوایس‌های خود امنیت خانه هوشمند خود را کنترل کنید، بلکه می‌توانید هر یک از سیستم‌ها و تجهیزات آن‌ را از راه دور نیز خاموش و روشن کنید. برای مثال اگر با عجله از خانه خارج شدید و فراموش کردید تلویزیون یا سیستم روشنایی را خاموش کنید، می‌توانید از راه دور آن‌ها را خاموش کنید، حتی درها و پنجره‌ها را ببندید و پرده‌ها را کنار بزنید. البته تمامی این قابلیت‌هایی که اکنون با خواندن آن‌ها دود از کله شما بلند شده است، تنها بخشی از ویژگی‌های یک خانه هوشمند است. در ادامه بیشتر با خانه هوشمند و سیستم BMS آشنا خواهید شد.

سیستم BMS

سیستم BMS چیست؟

خانه‌های رویایی هوشمند دارای سیستم BMS هستند که به آن سیستم مدیریت ساختمان نیز گفته می‌شود. درواقع منظور از سیستم هوشمند BMS، مجموعه‌ای از تجهیزات و سیستم‌های هوشمند مانند: سیستم روشنایی هوشمند، سیستم صوتی و تصویری هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند و … می‌باشد. 

وظیفه تمامی این تجهیزات و سیستم‌های هوشمند که در کنار یکدیگر سیستم BMS را تشکیل می‌دهند، مدیریت و کنترل وضعیت ساختمان از لحاظ سرمایش و گرمایش، روشنایی، امنیت، اعلام حریق و … می‌باشد. از این‌رو سیستم BMS موجب کاهش مصرف انرژی، افزایش امنیت و راحتی می‌شود.

شیوه های مختلفی برای هوشمند سازی ساختمان ها وجود دارد. هر یک از این روش های هوشمند سازی ساختمان، برای اماکن مختلف اعم مناسب هستند.

BMS از چه اجزایی تشکیل شده است؟

حسگرها

حسگرها یا همان سنسورها نقش کلیدی در سیستم BMS دارند چراکه وظیفه دارند اطلاعات را به کنترلرها ارسال کنند. برای مثال زمانی که شما از خانه هوشمند خارج می‌شوید سنسور درب هوشمند پیامی را مبنی بر روشن شدن دوربین‌ هوشمند جهت آغاز پروسه فیلم‌برداری به دوربین هوشمند ارسال کند. از این‌رو دوربین هوشمند پس از خارج شدن شما از خانه فعال شده و پروسه فیلم‌برداری را آغاز می‌کند. از این‌رو زمانی که شما دور از خانه هوشمند هستید نیز می‌توانید بخش‌های مختلف آن را از طریق دوربین هوشمند مشاهده کنید.

کنترلرها

یکی دیگر از اجزای سیستم BMS، کنترلرها هستند. کنترلرها پیام و اطلاعاتی که سنسورها ارسال می‌کنند را براساس نرم‌افزار درونی یا نرم‌افزار تحت شبکه دریافت کرده و به عملگرها منتقل می‌کنند. عملگرها نیز به اجرای آن پیام‌ها می‌پردازند.

عملگرها

منظور از عملگرها همان سیستم‌های هوشمند مانند: سیستم صوتی و تصویری هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند و … است که از طریق سنسورها و کنترلرها درخواست کاربر را دریافت کرده و آن را اجرا می‌کنند.

رسانه (Media)

برای پیاده‌سازی سیستم BMS، باید تمامی تجهیزات و سیستم‌های هوشمند را به یکدیگر متصل کرد و به نوعی بین آن‌ها ارتباط برقرار کرد. بنابراین با استفاده از یکی از روش‌های: BUS مجزا، سیم‌های برق PLC و وایرلس، انواع تجهیزات و سیستم‌های هوشمند را به یکدیگر ارتباط می‌دهند تا BMS System شکل بگیرد. اصطلاحاً به روش‌های برقراری ارتباط بین سیستم‌های هوشمند، رسانه یا Media می‌گویند.

پروتکل‌های ارتباطی

نقش پروتکل در سیستم BMS، کنترل ارسال و دریافت پیام‌ها بین سنسورها و کنترلرها است. برای مثال زمانی که از طریق گوشی هوشمند خود سیستم روشنایی را خاموش می‌کنید، پیامی بر روی دستگاه شما مبنی بر انجام موفق عملیات نمایش داده می‌شود. درواقع همین پیام به کمک پروتکل بر روی گوشی شما نمایش داده می‌شود.

زمانی که درخواست کاربر، مبنی بر خاموش شدن سیستم روشنایی به سنسورها و کنترلر‌های لامپ‌های هوشمند ارسال می‌شود، پروتکل ارسال این پیام را کنترل کرده و پس از انجام عملیات موجب می‌شود که عملگر موفقیت‌آمیز بودن عملیات را از طریق کنترلر به کاربر برساند.

BMS شامل چه سیستم‌های هوشمندی است؟

  • سیستم تهویه مطبوع
  • سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند
  • سیستم امنیتی هوشمند
  • سیستم آبیاری هوشمند
  • سیستم صوتی و تصویری هوشمند
  • سیستم روشنایی هوشمند

سیستم BMS چه مزایایی دارد؟

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

با سیستم BMS دیگر مجبور نیستید هر ماه با قبض‌های آب، برق و گاز که جیبتان را خالی می‌کنند سر و کله بزنید. چراکه سیستم مدیریت ساختمان به طور متوسط 20 درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. از طرفی موجب کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز می‌شود.

افزایش ایمنی

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم BMS، افزایش امنیت خانه است. درواقع سیستم امنیتی هوشمند به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، امنیت خانه هوشمند را از هر نظر افزایش می‌دهد. به گونه‌ای که با استفاده از دوربین‌های هوشمند امکان کنترل تمامی بخش‌های خانه را برای کاربر فراهم می‌کند و از طریق برقراری تماس، ارسال پیامک و به صدا درآوردن زنگ خطر، وارد شدن افراد ناشناس به خانه را به کاربر اطلاع می‌دهد.

افزایش راحتی

با استفاده از سیستم BMS دیگر نیاز نیست که خیلی از کارهای تکراری و روزمره مانند آبیاری گل‌ها و باغچه را انجام دهید. از این‌رو می‌توانید زمان خود را به کارهای مهم‌تری اختصاص دهید. از طرفی با برنامه‌ریزی سیستم‌های هوشمند می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای کنترل کنید که سر ساعات معینی یکسری از کارها را به صورت خودکار انجام دهند. برای مثال در هفته دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها سیستم آبیاری سر ساعت 4 بعدازظهر گل‌ها و باغچه را به صورت خودکار آبیاری کند، یا سیستم روشنایی هوشمند با تاریک شدن هوا روشن شود و ساعت 12 شب به صورت خودکار خاموش شود.

با توجه به این مزایا، مشخص است که چرا نصب و راه اندازی ساختمان هوشمند در سال های اخیر که تکنولوژی های مختلفی عرضه شده اند، بیشتر و بیشتر شده است.

مرکز تخصصی طراحی BMS

خانه هوشمند همان خانه رویایی است که شما همیشه دوست داشتید در آن زندگی کنید. دراقع خانه هوشمند شما را وارد دنیای تازه‌ای از تکنولوژی می‌کند. اگر تمایل دارید خانه خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید تا از تمامی مزایا و ویژگی‌های خارق‌العاده آن بهره‌مند شوید، تنها کافیست با IRAN BMS، تخصصی‌ترین مرکز طراحی BMS تماس بگیرید، تا کارشناسان این مرکز به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند و درصورتی که تمایل داشتید به محل مورد نظر جهت ارائه خدمات هوشمند سازی ساختمان (BMS) اعزام شوند.

Rate this post
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید