آشنایی با انواع دستیار صوتی هوشمند و مزیت های آن ها

یکی از فناوری های به روز و بسیار جذابی که در عصر تکنولوژی می توان از آن برای کار های زیادی استفاده کرد، دستیار صوتی هوشمند است. این فناوری به نسبت جدید امکان کنترل و مدیریت ابزار ها و وسایل متعدد را به کاربر می دهد و کارایی بسیار بالایی دارد. با وجود برنامه دستیار صوتی قابلیت های در دسترس معمول بسیار کاربردی تر شده و دسترسی و استفاده از آن ها نیز بسیار راحت تر می شود.

از این دستیار های صوتی می توان برای کنترل وسایل مختلفی مانند تلفن های همراه و کامپیوتر های شخصی استفاده کرد. اگر آشنایی چندانی با برنامه دستیار صوتی ندارید، در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی نحوه عملکرد این فناوری ها، زمینه های کاربردشان و مزیت هایی که دارند، چند مورد از بهترین انواع دستیار های صوتی در دسترس را معرفی کنیم.

دستیار صوتی هوشمند

یک دستیار صوتی هوشمند چگونه کار می کند؟

با پیشرفت روز افزون زندگی روزمره انسان با تکنولوژی، خصوصا رشد زندگی دیجیتالی در دنیا، دستیار های صوتی هوشمند نیز محبوبیت و کارایی بیشتری پیدا کرده اند. این دستیار ها روی ابزار هایی مانند گوشی های هوشمند، لپ تاپ، کامپیوتر های شخصی، تلفن، تبلت و تلویزیون نصب شده و می توان با استفاده از دستوراتی که به این برنامه داده می شود، تمام این وسایل و ابزار ها را کنترل کرد.

کاربر با نصب و فعال سازی برنامه دستیار صوتی می تواند با دادن فرمان صوتی مد نظر خود، تمام کار هایی که مد نظر دارد را اجرا کند. در طراحی یک برنامه دستیار صوتی از هوش مصنوعی استفاده می شود و از این رو دستیار های صوتی قابلیت بالایی دارند. آن ها به راحتی با فرمان صوتی که از سوی کاربر داده می شود فعال شده و دستورات لازم مانند تایپ کردن، باز کردن برنامه ها، وب گردی، تغییر کانال تلویزیون و … را انجام می دهند. در روش های هوشمند سازی ساختمان که توسط مراکز تخصصی مانند سخت افزار ایران انجام می شود، می توان از این دستیار های صوتی هوشمند کمک گرفت.

مزیت های استفاده از دستیار صوتی هوشمند

به دلایل مختلفی کاربرد یک برنامه دستیار صوتی می تواند مزیت داشته باشد. این برنامه ها با دستگاه های متعدد و از همه مهم تر دستگاه های پرکاربردی سازگاری دارند. در واقع اکثر دستگاه هایی که از یک دستیار صوتی بهره می برند، از جمله پر استفاده ترین دستگاه هایی هستند که در طول روز کاربر با آن سر و کار دارد.

افزایش سرعت عمل، راحتی و بهبود کیفیت کار در کنار همسو شدن با فناوری های روز از مهم ترین مزیت های استفاده از یک دستیار صوتی هوشمند است. با کمک ابزار های صوتی می توان بدون تماس مستقیم و با یک فرمان صوتی تمام کار های مد نظر را انجام داد.

بهترین دستیار های صوتی هوشمند موجود کدام موارد هستند؟

با افزایش کارایی و محبوبیت برنامه های دستیار صوتی، شرکت های کوچک و بزرگ متعددی به سمت ارائه یک برنامه کاربردی و به روز روی آوردند و تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفت. شاید بتوان شناخته شده ترین دستیار های صوتی هوشمند موجود را به شرکت های بزرگ فناوری همچون مایکروسافت، گوگل، سامسونگ، اپل و شرکت آمازون متعلق دانست. چند دستیار صوتی برتر و شناخته شده جهانی را می توان گزینه های زیر در نظر گرفت:

  • دستیار صوتی Google Assistant که به شرکت غول فناوری گوگل تعلق دارد
  • دستیار صوتی Siri که به شرکت همیشه پیشرو اپل تعلق دارد
  • دستیار صوتی Cortana که متعلق به شرکت مایکروسافت است
  • و دستیار صوتی هوشمند Amazon Alexa که متعلق به شرکت آمازون است
  • دستیار صوتی Bixby که به شرکت سامسونگ تعلق دارد

در ادامه بیشتر با مشخصات و کارایی های هر یک از این دستیار های صوتی هوشمند آشنا می شویم.

برای آشنایی بیشتر با سیستم آبیاری هوشمند باغ کلیک کنید.

بهترین دستیار صوتی اندروید و ios

  • معرفی دستیار صوتی Google Assistant

یکی از اولین و شناخته شده ترین دستیار های صوتی در دسترس کاربران، برنامه دستیار صوتی Google Now است. این دستیار صوتی که به شرکت گوگل تعلق دارد، از تمامی سرویس های گوگل پشتیبانی می کند. در کنار Google Now دستیار صوتی دیگر شرکت گوگل Google Assistant است. این دستیار های صوتی می توانند به خوبی تمام دستورات صوتی را دریافت و اجرا کنند.

آن ها به تمامی سوالات کاربر، برای مثال سوالاتی در مورد آب و هوا یا آدرس دهی را جواب می دهند. در Google Assistant قابلیت های دستیار صوتی گوگل ارتقا یافته و بسیار هوشمندانه تر شده است. برای آشنایی با کارایی و ویژگی های برنامه دستیار صوتی Google Assistant کافی از آن بپرسید که چه کار هایی انجام می دهد تا این دستیار هوشمند لیست تمام قابلیت های خود را به شما ارائه دهد.

این دستیار های صوتی از زبان های مختلفی پشتیبانی می کنند. برنامه دستیار صوتی Google Assistant قادر به تشخیص تصاویر است و از الگوریتم هوشمندانه ای در این زمینه استفاده می کند. علاوه بر این حتی در صورت وصل نبودن به اینترنت نیز می توان به صورت آفلاین از دستیار صوتی گوگل استفاده کرد.

  • دستیار صوتی Siri شرکت اپل

برنامه دستیار صوتی شرکت اپل، Siri نام دارد. این برنامه مانند دیگر برنامه های اختصاصی اپل به محصولات این شرکت تعلق دارد و اختصاصی سیستم عامل iOS است. این برنامه در اپل استور در دسترس کاربران اپل است. قابلیت های مهم این برنامه شامل قابلیت رزرو رستوران، قابلیت حل مسائل ریاضی و تبدیل واحد ها، یادداشت برداری هوشمند، پخش موسیقی، ترجمه صوتی با پنج زبان مختلف دنیا، کم و زیاد کردن هوشمند نور صفحه، بررسی هوشمند میزان فضای خالی در دسترس و مواردی از این دست است. این برنامه دستیار صوتی اپل هم با دستور گفتاری کار می کند و می توان از آن برای چت کردن، تماس با دوستان، تنظیمات روزانه و سایر موارد استفاده کرد. این برنامه دستیار صوتی تنها با اینترنت کار می کند.

  • دستیار صوتی هوشمند Cortana

Cortana یک برنامه دستیار صوتی است که به صورت اختصاصی توسط شرکت مایکروسافت طراحی و ارائه شده است. این نرم افزار به صورت ویژه همسو با رونمایی ویندوز 10 شرکت مایکروسافت به عنوان یکی از بهترین دستیار های صوتی هوشمند موجود شناخته شد. این دستیار صوتی تنها به زبان انگلیسی در دسترس است.

نحوه برقراری ارتباط با این دستیار هم گفتاری است و با گفتن عبارت Hey Cortana می توان با این دستیار هوشمند ارتباط برقرار کرد و دستورات صوتی را صادر کرد. این دستیار صوتی هوشمند هم می تواند به سوالاتی نظیر وضعیت آب و هوا، اخبار ورزشی، مسائل ریاضی، اطلاعات و برنامه ها و مواردی از این دست پاسخ دهد. در Cortana هم قابلیت جک گفتن وجود دارد.

  • Amazon Alexa دستیار هوشمند شرکت آمازون

این برنامه دستیار صوتی برای نخستین بار توسط شرکت آمازون روی بلند گو های اکو شرکت رونمایی شد. در گوشی های هوشمند نیز نخستین بار از الکسا در گوشی هوآوی مدل Mate 9 استفاده شد. آمازون تلاش های بسیار زیادی در راستای ارتقای کیفی این دستیار صوتی هوشمند کرده است و قصد دارد از آن در گوشی های هوشمند بیشتری استفاده کند. این برنامه در سرویس های مختلف شرکت آمازون در دسترس است.

این دستیار صوتی می تواند تا بیش از هزار دستور را پاسخ داده و اجرا کند. این دستیار هوشمند یکی از بهترین گزینه ها در کنترل خانه های هوشمند است. برای مثال می توان از آن برای کنترل تلویزیون، کنترل و مدیریت سیستم امنیتی خانه، کنترل روشنایی خانه و کنترل سیستم های گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد. نکته جالب توجه در خصوص این دستیار صوتی این است که خودروسازان هم توجه ویژه ای به این برنامه ارائه شده توسط شرکت آمازون دارند.

  • دستیار صوتی شرکت سامسونگ

شرکت سامسونگ هم در رقابت با سایر توسعه دهنده های نرم افزاری بزرگ دنیا و هم سو با گسترش تنوع محصولات خود، دستیار صوتی هوشمند سامسونگ، تحت عنوان دستیار صوتی Bixby را معرفی کرد. این دستیار صوتی در محصولات شرکت سامسونگ مورد استفاده قرار می گیرد.

این برنامه دستیار صوتی بسیار سریع توانست جایگاه خود بین کاربران را پیدا کند و مورد توجه آن ها قرار بگیرد. در حالی که سامسونگ در حال حاضر از Bixby در گوشی های جدید و پرچم دار این شرکت استفاده می کند، همزمان تلاش ها برای بهبود کیفیت و کارایی های این دستیار صوتی نیز ادامه دارد.

Rate this post
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید