آموزش نحوه اتصال دوربین مدار بسته به گوشی همراه

امنیت خانه ها امروزه به لطف فناوری هوشمند سازی خانه و استفاده از ابزار ها و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های روز به مراتب بیشتر شده است. روش های هوشمند سازی خانه ها بسیار متفاوت است که یکی از رایج ترین آن ها استفاده از دوربین های امنیتی است. در حال حاضر شاهد استفاده روز افزون دوربین های امنیتی در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری و اداری هستیم.

یکی از قابلیت های استفاده از این دوربین ها، اتصال دوربین مدار بسته به گوشی همراه است. این قابلیت امکانات و مزیت های بسیار زیادی را به همراه دارد می تواند به افزایش امنیت خانه و ارتقای کارایی دوربین ها کمک کند. با وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی می توان از راه دور نیز تمام بخش های خانه و شرکت را در نظر گرفت و تمامی تصاویر و فیلم ها را کنترل کرد. از این رو آموزش نحوه اتصال دوربین مدار بسته به گوشی برای بسیاری از کاربران دوربین های مدار بسته می تواند مفید باشد.

اهمیت اتصال دوربین مدار بسته به گوشی

هدف اصلی از نصب دوربین مدار بسته برای تامین امنیت ساختمان خصوصا در زمان هایی است که خود ساکنین در آن جا نیستند. افراد با هدف کنترل و تحت نظر داشتن بخش های مختلف یک ساختمان دوربین های امنیتی را نصب می کنند. خصوصا برای کنترل رفت و آمد ها و بررسی موارد مشکوک یا هر چیزی که می تواند امنیت ساختمان را به خطر بیاندازد، کنترل و در دست داشتن تصاویر و فیلم ها ضرورت دارد. در حالت عادی معمولا دوربین ها به مانیتور، تلویزیون و لپ تاپ ها متصل اند.

اما در زمان هایی که ساکنین بیرون از ساختمان و در فضایی بدون دسترسی به هر گونه سیستمی هستند، بهترین رویکرد اتصال دوربین مدار بسته به گوشی است تا از این طریق بتوانند به صورت لحظه ای و زنده تمام دوربین ها را کنترل کنند، تصاویر و فیلم ها را دریافت کنند و هر چیز مشکوکی دیدند را بررسی کنند. این امر می تواند به افزایش امنیت ساختمان، کاهش میزان سرقت و ایجاد مشکل در ساختمان و مواردی از این دست منجر شود.

نحوه عملکرد دوربین مدار بسته در صورت اتصال به گوشی

بعد از وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی، تصاویر و فیلم ها در لحظه روی گوشی قابل رویت هستند و می توان آن ها را کنترل کرد. علاوه بر کنترل لحظه به لحظه فیلم ها و تصاویر دوربین، می توان روی گوشی سیستم هشدار و اعلان خطر را هم فعال کرد تا به این طریق در صورت بروز هر گونه سرقت، ورود غیر مجاز و رفت و آمد مشکوک، سیستم اعلان خطر گوشی فعال شود و به کاربران هشدار دهد.

علاوه بر این می توان هشدار های اشتباه را نیز کنترل و مدیریت کرد. وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی تنها برای رصد کردن دزدی و سرقت کارایی ندارد و افراد می توانند در زمان مسافرت یا بیرون بودن از خانه سایر موارد را هم کنترل کنند. آتش سوزی های احتمالی، اتصالی های برق، باز بودن درب و پنجره و هر مشکل دیگری را می توانند با استفاده از تصاویر روی گوشی کنترل کنند.

نحوه اتصال دوربین مدار بسته به گوشی به چه صورت است؟

برای وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی در قدم اول باید دستگاه DVR را به یک مانیتور وصل کرد. برای این کار می توان از دو روش اتصال با کابل HDMI و اتصال از طریق کابل VGA استفاده کرد. هر دوی این روش ها می توانند برای اتصال دستگاه DVR به مانیتور مورد استفاده قرار بگیرند.

در مرحله بعدی باید وارد منوی دستگاه DVR شد و در بخش تنظیمات شبکه، تنظیمات دستگاه را روی حالتی قرار داد که به دنبال آن بتوان دوربین را به گوشی وصل و تصاویر را انتقال داد. در ادامه تنظیماتی که باید برای اتصال دوربین مدار بسته به گوشی همراه انجام دهید را یکی یکی ذکر می کنیم.

برای اتصال دوربین مدار بسته به گوشی چه تنظیماتی را باید تغییر داد؟

اول از همه در منوی شبکه دستگاه DVR باید چهار مورد زیر را تغییر داد:

  • اولی IP address که باید آن را از حالت اتوماتیک خارج کرده و به صورت دستی روی آدرس آی پی استاتیک خود تنظیم کنید.
  • گزینه Subnet mask را روی 255.255.255.0 تنظیم کنید
  • گزینه بعدی باید Gate way: 192.168.1.1 باشد
  • در نهایت نیز Http port را روی 80 قرار دهید
  • در نهایت تنظیمات را ذخیره کرده و دستگاه را خاموش و روشن کنید.
وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی

نحوه تنظیم کردن روتر برای دستگاه DVR

قدم بعدی برای اتصال دوربین مدار بسته به گوشی باید روتر را برای دستگاه DVR تنظیم کرد. برای این منظور باید از طریق سیستمی که به روتر وصل است وارد مرورگر شد و در آن جا آدرس 192.168.1.1 را وارد کرد. این آدرس در صورتی که کاربران آن را تغییر نداده باشند، معمولا برای اکثر روتر ها یکسان است. به این ترتیب وارد بخش تنظیمات روتر خواهید شد. در این جا باید وارد بخش Port forwarding شوید و گزینه های زیر را پر کنید:

  • Port: 80
  • IP address: 192.168.1.8
  • Protocol: all
  • در نهایت نیز تنظیمات را ذخیره کنید و به هیچ عنوان مابقی موارد را تغییر ندهید.
بیشتر بخوانید: شهر هوشمند چیست و چه امکاناتی دارد؟

مرحله اتصال دستگاه DVR به روتر

در این مرحله از اتصال دوربین مدار بسته به گوشی باید دستگاه DVR به مودم وصل شود. برای این منظور هم کابل تصویر متصل کننده دستگاه به مانیتور را جدا کرده و دستگاه DVR را به مودم وصل کنید. برای این اتصال باید از یک کابل شبکه استفاده کنید. این کابل در واقع مشابه کابلی است که مودم را با آن به کامپیوتر وصل می کنید.

نکته مهم در این مورد این است که اگر فاصله بین مودم و دستگاه DVR زیاد نباشد به دلیل مواجه شدن با امواج کم تر و سرعت بالاتر انتقال داده ها، بهتر است از کابل برای اتصال این دو استفاده کنید. از طرفی اتصال دستگاه DVR به مودم از طریق کابل احتمال هک شدن دوربین را نیز کاهش خواهد داد. در ادامه برای وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی باید تمام این تنظیمات اعمال شده را یک بار تست کرد.

تنظیمات ذخیره شده را تست کنید

برای اطمینان از درستی اتصال دوربین مدار بسته به گوشی باید تمامی این تنظیمات را یک بار تست کرد. این کار را از طریق مرورگر کامپیوتری انجام دهید که روتر متصل به دستگاه DVR به آن متصل است. در این جا با باز کردن مرورگر در محل وارد کردن آدرس باید همان آدرس آی پی که در روتر و دستگاه DVR زده اید را وارد کرده و اینتر را بزنید.

به این ترتیب می توان تصاویر دوربین ها را در مرورگر بررسی کرد و دید. در این جا باید تمامی تصاویر به راحتی قابل دیده شدن باشند و مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد. اگر در نمایش تصاویر مشکلی وجود داشت یعنی تنظیمات لازم برای وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی به درستی انجام نشده و باید دوباره تمامی مراحل قبلی را انجام دهید.

آخرین مرحله از وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی

در آخر بعد از اعمال تمامی تنظیمات لازم برای اتصال دوربین های امنیتی به گوشی همراه و اطمینان از درستی این تنظیمات، باید روی گوشی یک سری نرم افزار ها نصب شود تا از طریق آن ها بتوان تصاویر دوربین ها را روی گوشی دریافت کرد. این نرم افزار ها می توانند گزینه های مختلفی را در بر بگیرند.

برای مثال می توان به نرم افزار های CCTV Viewer، mCam View و Ever Focus EPRO NVR اشاره کرد. بعد از نصب و راه اندازی برنامه در گوشی، باید وارد نرم افزار شد و آدرس آی پی و پورتی که در روتر و DVR وارد کرده بودید را نیز در نرم افزار وارد کنید.

در ادامه باز هم نرم افزار از شما پسورد و نام کاربری دستگاه DVR را می خواهد که باید آن ها را وارد کرده تا به این ترتیب در هر مکان و زمانی بتوانید از طریق گوشی، به تصاویر و فیلم های دوربین مدار بسته تان دسترسی داشته باشید. اگر در خصوص نصب، تنظیمات و اتصال دوربین مدار بسته به گوشی مشکلی وجود داشت، می توان از مراکز تخصصی مانند مرکز سخت افزار ایران کمک گرفت.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید