تاسیسات هوشمند چیست؟

تاسیسات ساختمان با توزیع و تنظیم فشار آب، برق و گاز در ساختمان و پشتیبانی سیستم های تنظیم دما به نوعی قلب ساختمان محسوب می شود. در ساختمان های بزرگ به دلیل حجم بیشتر و پیچیدگی تاسیسات، معمولا تعدادی از افراد به عنوان مسئولین تاسیسات تعیین می شوند. اما با وجود تاسیسات هوشمند دیگر نیازی به افراد نخواهد بود.

هوشمندسازی تاسیسات باعث می شود خطاهای انسانی که ممکن است در این قسمت رخ دهد حذف شود و در بخش قابل توجهی از انرژی صرفه جویی شود. یکی از نکات مهم درمورد هوشمندسازی تاسیسات ساختمان ها کمتر شدن احتمال رخ دادن خرابی های حادثه ساز است. در این مطلب سعی می کنیم یک معرفی جامع ر رابطه با این موضوع ارائه دهیم.

تاسیسات هوشمند

تاسیسات هوشمند یعنی چه؟

هوشمند کردن تاسیسات یعنی سپردن اختیار سیستم های برق کشی، آبرسانی، گاز رسانی و تنظیم دما به یک سیستم مرکزی که توسط هوش مصنوعی مدیریت می شود. شما می توانید این سیستم مرکزی را از طریق تلفن همراه خود تنظیم و کنترل کنید.

این سیستم با توانایی قطع و وصل کردن منابع انرژی، باعث کاهش حداکثری هدر رفت انرژی می شود. هوشمندسازی را می توان برای خانه های ویلایی، آپارتمان ها و مجتمع ها، ساختمان های اداری و هتل ها انجام داد. در ادامه بخش های مختلف تاسیسات هوشمند را به تفکیک توضیح خواهیم داد.

سیستم سرمایشی در تاسیسات هوشمند

در روزهای گرم تابستان که مصرف برق و آب از دیگر فصل ها بیشتر می شود، یک سیستم هوشمند می تواند در کنار حفظ دمای مطبوع در ساختمان، از مصرف بیش از حد انرژی نیز جلوگیری کند. سیستم سرمایشی برای انجام این کار از آب و برق به طور همزمان استفاده می کند، اما از اجزای مکانیکی تاسیسات هوشمند به حساب می آید.

یکی از بزرگترین فوایدی که هوشمندسازی تاسیسات از جمله سیستم برق در خانه های هوشمند به شما خواهد رساند، صرفه جویی در هزینه هاست. سیستم سرمایشی هوشمند با غیر فعال کردن سرمایش فضاهای خالی می تواند هزینه قبض های شما را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

البته باید مد نظر داشته باشید که شما نیز توانایی تغییر دادن برنامه های سیستم تاسیسات هوشمند را دارید. برای مثال می توانید به وسیله تلفن خود حتی قبل از رسیدن به خانه یا محل کار خود، سیستم سرمایشی را روشن و تنظیم کنید تا هنگام رسیدن شما دمای محل مورد نظرتان به حد مطبوع رسیده باشد.

سیستم گرمایشی تاسیسات هوشمند

سیستم گرمایشی تاسیسات هوشمند

حفظ گرما در زمستان نسبت به حفظ دمای مطبوع در روزهای گرم آسان تر است. پنجره های دوجداره، لباس های زخیم و عایق کردن لوله ها به شما در این کار کمک می کنند اما باز هم تاسیسات هوشمند ویژگی هایی دارد که به شما در کنترل وضعیت ساختمان کمک کند.

سیستم گرمایشی که از ترکیب آب و گاز یا گاز به تنهایی استفاده می کند، کاملا مکانیکی است. متاسفانه یکی از خطراتی که در روزهای سرد ساکنین ساختمان ها را تهدید می کند، نشت گاز و گاز گرفتگی است. تاسیسات هوشمند می تواند با شناسایی نقاط اشکال به موقع اقدام به قطع و وصل کردن جریان های انرژی کند.

نکته مهمی که در رابطه با این سیستم ها وجود دارد این است که موتورخانه هوشمند به عنوان مرکز تامین و تنظیم سیستم گرمایش ساختمان ساختار پیچیده ای دارد. یک تاسیسات هوشمند علاوه بر مدیریت این ساختار فوق العاده، باعث بیشتر شدن بهره وری آن نیز می شود.

در نهایت باید اشاره کنیم که خارج از بحث هوشمندسازی، عایق کردن لوله ها و برخی قسمت های مهم موتورخانه می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر صرفه جویی بهره وری و ایجاد فضای مطبوع داشته باشد.

موتورخانه های غیر عایق مقدار قابل توجهی از گرمای خود را به فضای خود موتورخانه انتقال می دهند. این مساله باعث فرسایش دستگاه های این قسمت می شود و دمای موتورخانه را غیر قابل تحمل می کند. عایق کردن این قسمت باعث حفظ انرژی و انتقال آن به محل مصرف تعدیل دمای موتورخانه و عملکرد بهتر تاسیسات هوشمند می شود.

سیستم آبرسی در ساختمان های هوشمند

سیستم آبرسی در ساختمان های هوشمند

کمبود آب یکی از مساله های زیستی و مهم کشورمان و تمام دنیاست. به همین دلیل در مناطق مختلف سیاست هایی در نظر گرفته شده که افراد را تشویق به رعایت حداکثری صرفه جویی در مصرف آب کند. در این شرایط تاسیسات هوشمند با تنظیم دقیق و هوشمندانه میزان مصرف آب می تواند ارقام عجیب هزینه های قبض را کاهش دهد.

سیستم آبرسانی در تاسیسات هوشمند نه تنها مصرف آب در بخش های شرب و شستشو را مدنظر می گیرد، بلکه اگر ساختمان شما دارای باغچه و حیاط باشد می توانید آن را به سیستم آبدهی گیاهان خود نیز متصل کنید. با این کار حتی در مسافرت نیز می توانید از خشک نشدن گیاهان یا هدر نرفتن آب در صورت وجود خرابی ها اطمینان حاصل کنید.

هوشمند سازی سیستم الکتریکی تاسیسات

صحبت درمورد هوشمندسازی تاسسیسات الکتریکی دیگر تنها به صرفه جویی در برق ختم نمی شود. از رهگذر برق می توان نه تنها تاسیسات بلکه ساختمان ها و خانه های تمام هوشمند داشت. البته خانه های هوشمند از این لحاظ که بخش قابلی توجهی از آن ها را اشیا متصل به اینترنت تشکیل می دهند از تاسیسات هوشمند متفاوتند.

با هوشمندسازی تاسیسات الکتریکی کنترل همه روشنایی ها، پریزها و دستگاه های متصل به آن ها در کنترل شما خواهد بود. در این شرایط صرفه جویی در انرژی نیز به حداکثر می رسد. برای مثال در مواقعی که مسافرت هستید می توانید همه اتصالات به جز یخچال را غیر فعال کنید.

هوشمندسازی ساختمان

تاسیسات هوشمند شاه کلید مصرف کمتر

در یک کلام تاسیسات هوشمند شاه کلید مصرف کمتر و بهره وری بیشتر است. با هوشمندسازی تاسیسات ساختمان تان حتی از نقطه مقابل خانه تان روی کره زمین نیز می توانید شیر گاز و آب را ببندید، لامپ ها را خاموش و روشن کنید یا به گیاهان خود آب بدهید.

هزینه هایی که تاسیسات هوشمند طی یک سال از قبض های شما کم می کند، کارایی و ضرورت وجود این سیستم را ثابت می کند. اگر تجربه یا نظری در رابطه با مطالب مطرح شده دارید، به اشتراک گذاشتن آن ها می تواند برای دیگر دوستانی که به این صفحه سر می زنند کمک کننده باشد.

Rate this post
مشکل شما رفع نشده؟

تماس با iran bms و مشاوره رایگان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید